zabawki

Inteligencja dziecka to w 50% uwarunkowania dziedziczone a w 50% wpływ środowiska. Właśnie dlatego rodzice mogą zadbać o rozwój latorośli w tym aspekcie już od pierwszych dni jego życia.

Okazuje się, że stosowanych jest wiele nurtów naukowych, które przydają się w pracy z dzieckiem. Trzeba jednak wiedzieć, że poziom inteligencji zmienia się u najmłodszych wraz z wiekiem i tylko odpowiednie ćwiczenia pozwolą wpływać na jego odpowiedni rozwój.

Pomoce Montessori dla dzieci

Przykładem może być metoda Montessori. Ta stosowana jest już w większości przedszkoli oraz podczas lekcji w klasach wczesnoszkolnych. Z powodzeniem mogą ją także stosować rodzice w domu.

Metoda ta zakłada rozwój dziecka poprzez jego samodzielne wybory. To brak nakazów czy rozkazów, dziecko samo wybiera czego w danym momencie chce się uczyć bądź jaką zabawką chce się bawić. Nie należy tej metody mylić jednak z bezstresowym wychowaniem. Tutaj jest miejsce na zasady i ich respektowanie. Chodzi o to, by dziecko poprzez samodzielne wybory było pewne siebie, potrafiło podejmować decyzje, uczyło się na własnych błędach i rozwijało zgodnie z własnym rytmem. To czas, w którym rozwój dziecka przebiega płynnie a przede wszystkim indywidualnie. Tu nic nie zostaje narzucone a potrzeby i oczekiwania są całkowicie spełniane. Nie ma miejsca na frustrację, nietolerancję czy niesłuchanie dziecka. To czas, w którym dziecko zaczyna dokonywać samodzielnych wyborów jednak dorośli zawsze czuwają nad jego rozwojem, na przykład podsuwając danego rodzaju zabawki czy pomoce dydaktyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *