jak nauczyc dziecko kolorow

Dzieci spotykają się z kolorami już od pierwszych miesięcy życia. Niektóre dzieci nie potrafią jeszcze mówić, a już są w stanie paluszkiem pokazać dany kolor. Umiejętności te są utrwalane w żłobkach i przedszkolach – na różnym poziomie zaawansowania. Warto pomyśleć o rozpoczęciu edukacji jeszcze zanim dziecko uda się do placówki edukacyjnej. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Wykorzystaj zabawki!

Nikogo nie zaskoczy stwierdzenie, że dzieci lubią się bawić.

Dziecięce pokoje są pełne kolorowych klocków, pluszowych przyjaciół czy wielobarwnych układanek. Jeżeli zastanawiasz się jak nauczyć dziecko kolorów – podpowiadamy. Wykorzystaj zabawki. Niemal w każdym domu, w którym mieszka dziecko, są klocki. Weźcie je i wykorzystajcie do nauki kolorów.

Jak wykorzystać klocki? Daj dziecku np. zadanie:

  • Zbuduj wieżę tylko z zielonych klocków
  • Podnieś czerwony klocek
  • Włóż do pudełka klocki w kolorze słońca
  • Przyłóż do brzuszka klocek w kolorze swojej bluzeczki
  • Z pomieszanych kloców, rozdziel klocki na kupki w jednym kolorze

Zadań, jaki można tu zadać dziecku jest mnóstwo. Możesz też spróbować odwrócić role, żeby to dziecko zadawało zagadki tobie. Celowo możesz źle wykonywać polecenia, żeby sprawdzić efekty nauki. Zobaczysz, jaką dziecko będzie miało frajdę z poprawiania twoich błędów!

Zabawa przy muzyce

Kolejną propozycją jest zabawa z muzyką. Puść dziecku dowolny utwór. Podczas gdy muzyka gra, dziecko tańczy lub wykonuje proste ćwiczenia takie jak pajacyki. Zatrzymaj muzykę. Powiedz dziecku jakiego koloru powinno teraz dotknąć. To trening nie tylko kolorów, ale i spostrzegawczości.

Jak prezentują przykłady, nauka kolorów dla dzieci wcale nie musi być nudna. Rozejrzyj się dookoła i zainspiruj tym, co kolorowego masz w domu pod ręką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *