rezonans magnetyczny warszawa

Rezonans magnetyczny jest metodą badania obrazowego, która pozwala na uzyskanie szczegółowych obrazów narządów wewnętrznych i tkanek. W celu poprawienia jakości uzyskanych obrazów oraz uzyskania dodatkowych informacji, w trakcie badania rezonansem magnetycznym można zastosować tzw. kontrasty.

Kontrasty to substancje, które są podawane pacjentowi doustnie lub dożylnie, a następnie rozprowadzane po organizmie. Kontrasty mogą być stosowane w rezonansie magnetycznym w celu uwidocznienia szczegółowych struktur narządów lub tkanek, które w przeciwnym wypadku byłyby trudne do zobaczenia. Kontrasty są szczególnie przydatne w diagnostyce nowotworów, chorób układu krążenia oraz chorób układu moczowego.

Rodzaje kontrastów stosowanych w rezonansie magnetycznym

W rezonansie magnetycznym stosuje się różne rodzaje kontrastów, które różnią się składem i sposobem działania. Najczęściej stosowane kontrasty to:

  • Kontrasty paramagnetyczne: są to kontrasty, które zwiększają siłę sygnału rezonansu magnetycznego. Są one szczególnie przydatne w diagnostyce nowotworów oraz chorób układu krążenia.
  • Kontrasty żelazowe: są to kontrasty zawierające żelazo, które są stosowane w diagnostyce chorób układu pokarmowego oraz niektórych chorób układu moczowego.
  • Kontrasty mikrosferoidalne: są to kontrasty o drobnych rozmiarach, które są podawane dożylnie. Są one stosowane w diagnostyce chorób układu krążenia oraz chorób układu moczowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *