Istotą przerostu bakteryjnego w jelicie cienkim (SIBO) jest zaburzona mikrobiota jelitowa, spowodowana nadmiernym rozrostem bakterii w jelicie cienkim. Prowadzi ona do uszkodzenia śluzówki jelita, co w konsekwencji przyczynia się do różnych niepożądanych reakcji ze strony układu odpornościowego.
Jakie są przyczyny SIBO?
Mogą to być źle funkcjonujące mechanizmy obronne organizmu takie jak:
- niskie stężenie soku żołądkowego. Kwas w żołądku ma działanie bakteriobójcze, stanowi naturalną barierę przed wnikaniem bakterii do dalszych odcinków przewodu pokarmowego,
- niedostateczna produkcja enzymów trawiennych i żółci,
Wady anatomiczne:
- uchyłki jelitowe,
- przetoki jelitowe,
Zaburzona perystaltyka spowodowana:
- niedostatecznej pracy tarczycy w przebiegu niedoczynności,
- neuropatii cukrzycowej,
- stresu i związanego z nim nadmiernego wydzielania kortyzolu.
Diagnostyka SIBO
W celu zdiagnozowania przerostu bakteryjnego w jelicie cienkim wykonuje się wodorowo-metanowy test oddechowy (MWTO). Istotą tego badania jest pomiar wodoru, metanu oraz dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu na czczo oraz po wypiciu właściwego odczynnika w postaci glukozy lub laktulozy.
To jednak nie SIBO? Jakie badania wykonać aby pozbyć się objawów?
Nie ma uniwersalnej metody leczenia pacjentów z dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi ze względu na wysoce indywidualną specyfikę objawów. Zaleca się jednak wykonanie:
- badań mikrobioty jelitowej,
- testów alergii pokarmowej IgG-zależnej i wprowadzenie diety eliminacyjno-rotacyjnej,
- testów nietolerancji pokarmowych ( fruktozy, laktozy, histaminy)
Gdzie udać się po pomoc przy dolegliwościach żołądkowo-jelitowych?
W przypadku objawów takich jak nawracające zaparcia, wzdęcia, biegunki warto zgłosić się do internisty. Poznań oferuje wiele placówek medycznych, w których można otrzymać pomoc internistyczną. Jedną z takich placówek na terenie Poznania jest Instytut Mikroekologii, który oprócz szerokiego wachlarza usług medycznych umożliwia również odbycie konsultacji lekarskich, w tym u lekarza internisty (Poznań, ul. Sielska 6). W celu umówienia się na konsultację należy skontaktować się bezpośrednio z rejestracją pod nr tel. (61) 862 63 35.